Inspiracje harcerskie

 

Proponowany przedział czasowy to: 6 – 12 miesięcy

Uwaga: to tylko inspiracje a nie zamknięta lista

 

 • Dzikie obszary ziemi - wyprawa na dziewicze tereny np. Gruzja i odkrywanie mocy przyrody. Szukanie miejsc, wiedza eko, plan przygotowań, treningi, nauka fotografii, szukanie partnerów. Itp.

       

 • Poczet Malarzy Polskich - rekonstrukcyjna wystawa fotograficzna na bazie dzieł malarzy polskich. Każdy zastęp wybiera malarza i jego konkretne obrazy. Zastępy, tropią wiedzę zarówno o malarzu jak i jego opoce, by najlepiej przygotować się do sesji fotograficznej, która odwzorowuje konkretne obrazy. Każdy (z zastępu) musi być częścią wykonywanego obrazu. Zbieranie rekwizytów. Szkolenie fotograficzne techniczne szykowanie sesji. Zbierają informacje, podejmują decyzje, zarabiają środki na wydruk, uczą się fotografii ,znajdują miejsce na ekspozycje, budują promocje. Wystawa publiczna z promocją, z partnerami.
   

 • Harc w trasie - mapa szlaków (znakowane, track do GPS) wybranego regionu Polski  (np. województwa) łącząca miejsca związane z historią harcerstwa. Do trasy na kodach QR informacje historyczne. Zaznaczone trasy biegowe, rowerowe, piesze i informacje pod każdą z tych aktywności. Współpraca z historykami, etnografami.
   

 • Bohaterskie wyzwania - wędrówka szlakiem bohatera - storyteling, tropienie miejsc, szukanie powiązanych z nim ludzi, film dokumentalny z wyprawy jego szlakiem.
   

 • Teatralne odkrycia - szkolenia teatralne zakończone profesjonalnym przedstawieniem - ćwiczenia z improwizacji, może akademia impro? Służba z tym związana, ale też prawdziwie porywające….np wydarzenie w mieścieprzedstawienie teatralne na profesjonalnej scenie.
   

 • Wędrówki na krańce świata/do centrum świata - obóz wędrowny drużyny  - planowanie związane z odkrywaniem przyrody, kultury, sztuki, ludzi w innych zakątkach świata, obóz wędrowny w czasie wakacji. 
   

 • Leśni ludzie - pierwszy samodzielny obóz drużyny w lesie z własną pionierką, kuchnią, organizacją, może Tipi albo domkami zastępów na platformach między drzewami wzorem Skautów Europy.    
   

 • Jednośladami Andersa - patriotyczna wyprawa rowerowa szlakiem Armii Andersa (od zachodnio - środkowej Syberii przez m.in. Uzbekistan, Iran, Irak, Syrię aż po Włochy i Wielką Brytanię). Dotychczas nikt tego szlaku jeszcze w żaden sposób nie  powtórzył. Planowany termin X 2021 - V 2022. Zapisy od początku marca 2021.
   

 • W poszukiwaniu wraku “Chaouia” - wyprawa do źródeł założyciela harcerstwa, próba odnalezienia statku, który zatonął w styczniu 1919  w Cieśninie Messyńskiej, a na którego pokładzie płynął A. Małkowski. Statek nadal leży na dnie cieśniny na głębokości ok 175 m. Do tej pory nikt do niego jeszcze nie dotarł. 
   

 • Around the Borders - Symultaniczna wyprawa rowerowa polegająca na jednoczesnym objeździe rowerami  własnych chorągwi możliwie najdokładniej po ich granicach w taki sposób aby jadący np. po granicach chorągwi białostockiej spotkali się z jadącymi po granicach chorągwi lubelskiej i mazowieckiej. Spotkania “na granicach” będą okazją do poznania się środowisk i wymiany doświadczeń. Można także w tym miejscach organizować pewne formy służby. 
   

 • Nasze szczyty, nasze bieguny - przygotowywania do zdobycia szczytu swoich możliwości, przepłynięcie  Wisły, wejścia na szczyt…; zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo, przygotowanie logistyczne i fizyczne.
   

 • Nasz dom, nasza planeta - działanie na rzecz zmian klimatu, poszerzanie wiedzy, ćwiczenie nawyków ekologicznych w domu, mądre wybory, wyjazd w tereny wymagające pracy wolontariackiej na rzecz przyrody np. Biebrzańskie PN.
   

 • Leave No Trace - działanie na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego, poszerzanie wiedzy, wyrabianie nawyków proekologicznych, szkolenie z instruktorem LNT, następnie organizacja biwaku LNT dla harcerzy szczepu/hufca.
   

 • Kilimandżaro - przygotowanie do udziału w skautowym wejściu na Kilimandżaro - co roku skauci z Tanzanii takie organizują - zaplanowanie wyprawy dla drużyny wędrowniczej lub kadry szczepu lub hufca z podziałem ról (pozyskanie pieniędzy, logistyka przejazdu i pobytu, program na miejscu w Tanzanii i Kenii, wyposażenie sportowe do wspinaczki) - ja to zrobiłem z moją drużyną wędrowniczą i to był niezły motyw przewodni rocznej pracy drużyny.
   

 • 3 x ZHP - nawiązanie kontaktu z drużyną ZHP pgK (np. w Wielkiej Brytanii) i przygotowanie wspólnego obozu wędrownego na Litwie razem z harcerzami ZHP na Litwie (3 drużyny z 3 różnych organizacji) - przygotowanie programu obozu, trasy wędrówki, np. śladami polskich strażnic z czasów II RP (ciągle istnieją i są położone w pięknych lasach), home hospitality w rodzinach harcerzy z ZHP pgK.
   

 • Razem - poznanie lokalnej populacji dzieci imigrantów zarobkowych z Ukrainy, nawiązanie kontaktu z Płast w Polsce, stworzenie wspólnych działań w celu włączenia tych dzieci do ZHP lub Płasta w Polsce na zasadach współpracy - zakończone wspólnym obozem letnim.
   

 • Good Morning Vietnam! - zbadanie lokalnej populacji dzieci imigrantów z Wietnamu i/lub Chin i stworzenie zastępu/drużyny z ich udziałem.
   

 • V4 - dla hufca/szczepu: nawiązanie współpracy z lokalnym hufcem skautingu czeskiego, słowackiego i węgierskiego w celu organizacji wspólnego kursu drużynowych.
   

 • Wschodnie wyzwanie - nawiązanie kontaktu z drużyną harcerstwa na Białorusi i przygotowanie wspólnego obozu najpierw w Polsce, potem zaplanowanie kontaktu raz na kwartał i przygotowanie wspólnego obozu na Białorusi.
   

 • Nie tylko dla Czerwonych Beretów - nawiązanie kontaktu z drużyną/hufcem ZHP pgK w Wielkiej Brytanii
  i zaplanowanie wspólnego obozu wędrownego szlakiem szkolenia 1 SBS w Szkocji, a następnego roku przygotowanie i wspólna wyprawa do Holandii w miejsce walk 1 SBS.

   

 • Kurs spadochronowy + - nawiązanie kontaktu ze wędrownikami z Wielkiej Brytanii i wspólne zaplanowanie
  i organizacja kursu spadochronowego w Polsce, a w następny HAL wspólnej wyprawy na obóz wędrowny np.
  do Szkocji lub Walii.

   

 • ZHP - Partnerzy - wybranie sobie na stałego partnera jednej z drużyn ZHPpgK, ZHP na Litwie, Harcerstwa na Białorusi, Harcerstwa na Ukrainie i wspólne zaplanowanie 3-letniego programu współpracy wg schematu: zdalne poznanie się, wspólny biwak on-line, wspólny biwak kadry w Polsce, wspólny obóz w Polsce, wspólny biwak kadry u nich, wspólny obóz u nich.
   

 • Lwów harcerski i skautowy - nawiązanie kontaktu z drużyną Płasta we Lwowie i wspólne przygotowanie gry miejskiej dla obu drużyn we Lwowie po miejscach ważnych dla harcerstwa i skautingu ukraińskiego (oba powstały we Lwowie). Następnie zaplanowanie  i przeprowadzenie wspólnego obozu w Polsce.
   

 • Skautowy spływ Dniestrem i Wisłą - nawiązanie kontaktu z drużyną wędrowników z Płasta, którzy robili już taki skautowy spływ i wspólne zaplanowanie programu z uwzględnieniem poznania miejsc historycznych wydarzeń opisanych w “Ogniem i Mieczem” H. Sienkiewicza: Chocim, Halicz, Kamieniec Podolski - poznanie wspólnej i różniącej nas historii. W następnym roku wspólna organizacja spływu Wisłą z Krakowa do Gdańska z szukaniem kozackich/ukraińskich śladów.
   

 • Skautowy Grunwald - nawiązanie kontaktu z drużynami ze skautingu litewskiego i białoruskiego oraz przygotowanie wspólnego obozu wędrownego z Krakowa do Malborka w następnym roku z Białegostoku przez Grodno do Wilna.
   

 • Harcerstwo w Kazachstanie - nawiązanie kontaktu ze szczepem harcerskim z Kazachstanu, przygotowanie wspólnego obozu wędrownego w Polsce, a następnie przygotowanie wspólnego obozu wędrownego
  w Kazachstanie.

   

 • Skautowy Bałtyk - nawiązanie kontaktu z drużyną jednej z organizacji skautowych państw leżących przy Morzu Bałtyckim i wspólne przygotowanie wspólnego obozu wędrownego wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku, a rok później takiego samego obozu wędrownego wzdłuż wybrzeża Bałtyku państwa z którego pochodzi wybrana drużyna partnerska.
   

 • Puszczaństwo po polsku i skandynawsku - nawiązanie kontaktu z drużyną ze skautingu szwedzkiego albo norweskiego i wspólne przygotowanie i przeprowadzenie wspólnego 100% obozu puszczańskiego najpierw
  w Polsce a potem w kraju drużyny partnerskiej.

   

 • Lokalnie pod lupą - dogłębne poznanie i upowszechnienie informacji na temat najbliższej okolicy swojego miejsca zamieszkania, porządne badania, wywiady z ludźmi, research historyczny, archiwalne oraz współczesne fotografie tych samych miejsc itp., przewodnik/zorganizowanie cyklu wycieczek/spacerów krajoznawczych dla mieszkańców / dzieci i młodzieży po nieznanych terenach w okolicy / zbiór skrytek geocaching opowiadających historię interesujących miejsc. 
   

 • Eurovelo 3 - wspólne trenowanie kolarstwa i przygotowanie logistyczne, turystyczne, duchowe do wyzwania rowerowego, przejechanie szlaku pielgrzymiego z Trondheim do Santiago de Compostela (5122 km) lub fragmentu np. z Hamburga do Santiago lub wybranej trasy Św. Jakuba w Polsce.
   

 • Harc w Biegu/ On Bike - Założenie harcerskiego klubu sportowego, zaplanowanie i wdrożenie treningów
  w określonej dyscyplinie sportowej z uwzględnieniem systemu małych grup. Podjęcie wyzwania obiegnięcia, objechania rowerem granic swojego regionu udział w Ekidenie, maratonie, itp.

   

 • EKO DOM - stworzenie wyzwania eko dom - znalezienie zamienników wielu używanych środków czystości, dowiedzenie się o ich skutkach dla środowiska i organizmu człowieka (merytoryczne przygotowanie, dlaczego
  to jest ważne); Wspólne robienie domowych środków czystości: tabletki do zmywarki, uniwersalna pasta do czyszczenia, uniwersalny płyn do czyszczenia powierzchni; segregacja śmieci - kosze z dokładnymi wskazówkami, dzbanki z filtrami itp. 

   

 • Muzyczne puzzle - uczymy się rozpoznawać gatunki muzyczne, najbardziej znanych wykonawców z tych gatunków, odwiedzamy miejsca z nimi związane  - filharmonię, teatr muzyczny musicalowy, klub jazzowy, ośrodek folklorystyczny, spotykamy osoby które zajmują się tym rodzajem muzyki – z nimi warsztaty, pozwalające poznać najważniejsze środki i instrumenty używane w tym gatunku. Wybieramy gatunek który najbardziej się nam spodobał i pod okiem specjalisty szykujemy koncert dla najbliższych/ charytatywny.
   

 • Morskie przygody - Wszelkie rejsy na jachtach morskich lub żaglowcach są niesamowitym wyzwaniem organizacyjnym, finansowym i niezłą szkołą charakterów. Nie ważne, czy zimny Bałtyk, czy gorące Morze Śródziemne, czy porywiste Morze Północne. Wydaje się, że najlepszym okresem jest jesień, kiedy jest szansa na wiatr, czyli pływanie na żaglach a nie na silniku. Z drugiej strony morze jeszcze jest nagrzane po lecie. To co?
  - do jakiego rejsu się szykujecie?

   

 • Dotknąć kosmosu - Kosmos to nie tylko tarcza księżyca oraz gwiazdy. To również wyprawy, cała technika i przeróżne wyczyny. Najprostszy to balon stratosferyczny. Możecie wypuścić taki balon na wysokość 20-30 km. Pamiętajcie, że trzeba to zgłosić do odpowiedniego urzędu lotniczego. Możecie robić zawody lub wchodzić na kolejne poziomy wtajemniczenia. Możecie montować GPS i odszukać pęknięty balon opuszczony na spadochronie. Możecie robić zdjęcia z kosmosu. Możecie pobijać rekordy jak najdalej Wasz balon poleci, a może okrąży kulę ziemską. Wbrew pozorom trochę inżynierii w tym jest. Musicie zadbać o wiele spraw. Zabezpieczyć urządzenia przed zniszczeniem mechanicznym jak uderzy o ziemię, musicie pamiętać, że tam wysoko są bardzo niskie temperatury, a urządzenia elektryczne tego nie lubią, musicie pamiętać o wietrze i granicach Polski. Fajną rzeczą jest wyjechanie gdzieś na łąkę, daleko od miast i wsi, położenie się na kocu i obserwację nieba z tysiącem gwiazd, satelitów, Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, podziwianiem księżyca przez lunetę.
   

 • Wyścig konstruktorów - Warto czasami pobudzić kreatywność, pogłówkować nad zjawiskami fizycznymi lub chemicznymi. Do tego celu możecie dać swoim zastępom do zbudowania przeróżne konstrukcje, które później będą brały udział w zawodach. Nie można jedynie korzystać z gotowych modeli. Można rozpocząć od zbudowania prostego samochodu, który będzie miał za zadanie jak najszybciej zjechać na pochyłej drodze do celu. Można budować statki i robić zawody na wodzie. Można budować konstrukcje latające. Oczywiście możecie pomyśleć o budowie łazików marsjańskich. Ważne, aby wszyscy byli zaangażowani i nic tak nie mobilizuje jak rywalizacja pomiędzy zastępami. Możecie korzystać z gotowych modeli napędzanych zdalnie, ale modyfikować je do różnych celów. Możliwości jest wiele, łącznie z dronami, które na pewno dadzą niesamowitą frajdę, ale łatwo je rozbić.
   

 • Wyprawa kolejowa po Europie (Polsce) - Niesamowitą zaradność życiową daje podróż koleją. Szczególnie jeżeli założy się, że można jeździć tylko pociągami lokalnymi (bez pośpiesznych, ekspresów, IC). Należy ogarnąć mapę, połączenia kolejowe, noclegi, za granicą porozumieć się w przeróżnych językach. Gwarantuję Wam, przygoda murowana, bo zawsze coś wyskoczy nie przewidzianego np. opóźnienie pociągu o 3 godziny. Dzięki wyprawie można poznać ludzi, kulturę, skautów, ludzi dobrych, ale też mniej dobrych. Trzeba dbać o swoje bezpieczeństwo. Można zobaczyć wspaniałe miasta, ale też zapierającą dech w piersiach przyrodę.
   

 • Stwórzmy razem mural: - zastęp załatwia miejsce (zgodę właściciela oraz niezbędne zgody administracyjne)
  i artystę, który pokieruje pracami i pomoże zaprojektować mural. A potem go wykona. Nie wszyscy muszą mieć talent, zamalowywać duże kolorowe powierzchnie potrafią wszyscy!

   

 • W 80 sposobów dookoła osiedla - harcerze (harcerki) z jednego zastępu rzucają wyzwanie pozostałym zastępom z drużyny, że pokonają określoną trasę na 10 sposobów na zasadzie sztafety (kolejni członkowie zastępu pokonują swój fragment np. pieszo, rowerem, hulajnogą, na rolkach, na deskorolce, starym wózku dziecięcym lub na kucyku (???)... Kto nas pobije w liczbie środków transportu? Uwaga - zastęp działa pod opieką instruktora.
   

 • Podchody 24 godziny później: - zastęp zostawia kolejne wskazówki prowadzące po trasie (obszar może być mały, ale również obejmować całą dzielnicę czy małe miasto) innemu zastępowi (tak, żeby mogły przetrwać 24 godziny). Miejsca mogą być ciekawe, wymagające pogłówkowania, zachowane dla postronnych oczu, ale nie za trudne... Drugi zastęp wyrusza na trasę następnego dnia (24 godziny później) i wędrując po kolejnych wskazówkach dociera do mety - tam czeka jakaś niespodzianka… Mogą to być zwykłe podchody albo tematyczne.
   

 • Kulinarne podróże po… - zaplanowanie podróży po regionie, Polsce (różne regiony), wybranym kraju i poznawanie kultury przez pryzmat lokalnej kuchni. W przypadku Polski, także odkrywanie zapomnianych smaków. 
   

 • Obiad pod lupą - harcerze/wędrownicy najpierw przyglądają się temu, co jedzą. Wybierają najbardziej popularną potrawę. Sprawdzają, jak się ją przygotowuje, jakie ma wartości odżywcze a następnie śledzą produkty - skąd trafiają na nasze talerze. Odwiedzają producenta (wyprawa do fabryki, do rolnika, jeśli to pochodzi z zagranicy - zaplanowana wyprawa zagraniczna), sprawdzają w dostępnych źródłach warunki tworzenia danego produktu.
  To nie tylko poszerzy horyzont fizycznie, ale też pozwoli krytycznie spojrzeć na jedzenie i poznać różne zależności na poziomie lokalnym i globalnym - ekonomiczne, ekologiczne, zdrowotne itd. Rezultaty tej wędrówki (intelektualnej, realnej w przestrzeni) można potem pokazać na jakimś happeningu, wystawie lub w formie prowadzonego bloga.

   

 • Przywrócić dawne dzieje - harcerskie rekonstrukcje historyczne - harcerze (zastęp/drużyna) wybierają interesujący ich okres w historii, poznają go przez pryzmat różnych dziedzin życia, nawiązują kontakt ze specjalistami i/lub osobami zajmującymi się rekonstrukcją historyczną. proponują swoją pomoc np. w budowie grodu (budują harcerską chatę średniowieczną, szyją od podstaw namiot z epoki, budują piec chlebowy, wiatę
  z przeznaczeniem do kultywowania jakiegoś rękodzieła) lub samodzielnie konstruują dawne urządzenia - dawne krosno, na którym potem wykonują tradycyjną tkaninę, dawną maszynę drukarską itd. Mogą to potem wykorzystać do prowadzenia warsztatów edukacyjnych w środowisku lub przekazać instytucji, która taką działalnością się zajmuje. (mamy tu formę służby).

   

 • Dziennikarze obywatelscy - stworzenie portalu internetowego/gazety wydawanej regularnie (np. kwartalnika) poświęconego aktualnej sytuacji przede wszystkim lokalnej społeczności, ale w nawiązaniu też do wydarzeń krajowych czy lokalnych - harcerze/wędrownicy najpierw określają profil gazety (może zajmować się np. sprawami związanymi z ekologią lub kulturą) i pod tym kątem tworzą treści - tak, by swoją działalnością być słyszalnym głosem młodych ludzi, wyrażać ich niepokoje, problemy, ale też pomysły na rozwiązanie tych problemów. Wybór formy dowolny - kanał YouTube, profil/strona/blog, gazeta drukowana, podcast. Trzeba poznać zasady pracy dziennikarskiej, doszkalać warsztat, poznać tajniki technologii. Zwieńczeniem jest wydanie kilku numerów, kilku audycji czy wypuszczenie kilku filmów.
   

 •  Świat emocji - ekstremalna wędrówka
  Światem rządzą emocje. Czy tego chcemy, czy nie, to kształtuje nas to, jakich mamy rodziców i jakie doświadczenia mieliśmy w dzieciństwie. Każdy z nas ma jakieś problemy: z rodzicami, ze szkołą, z rówieśnikami, ze swoimi słabościami, z dramatami, których doświadczyliście. Dla wielu z Was są to sprawy bardzo osobiste i na pewno nie chcielibyście o wszystkim rozmawiać z innymi wędrownikami. Jednak warto zabrać na obóz terapeutę. Nas harcerzy jest naprawdę mnóstwo, więc pewnie znajdzie się taki, który będzie chciał z Wami pojechać. Wtedy macie mnóstwo czasu na indywidualne rozmowy. Pamiętajcie, że terapeutą jest osoba po studiach z psychologii i przejściu specjalnego szkolenia i zebraniu odpowiedniego doświadczenia. Po obozie (lub cyklu spotkań) z tą osobą wybierzcie się na ekstremalną (na przykład trwającą całą dobę) wędrówkę, która pozwoli Wam przemyśleć i poukładać swoją sferę emocjonalną, a jednocześnie zmierzyć się z przeciwnościami.
   

 • Narzędzie HoPS: Rozwój poprzez wyjście ze strefy komfortu
  Silna wola, nawyk, wytrwałość i systematyka jest kluczem do sukcesu. Rozwój prawie zawsze związany jest z wyjściem poza strefę komfortu. Zaplanujcie szereg zadań np. jedno na kwartał, które będzie Was rozwijało w jakiejś dziedzinie. Przykładowo może to być: codzienna pobudka o g. 6 i wspólne bieganie lub wspólny spacer, codzienna nauka języka angielskiego przez 10 minut albo czytanie fragmentu książki po angielsku lub oglądanie filmu po angielsku, wyjście na basen, wspólne czytanie np. o g. 21 książki, każdy u siebie w domu albo porozmawianie codziennie z rodzicami lub dziadkami przez 15 minut. Możliwości jest naprawdę mnóstwo. Podstawowe sfery rozwoju to: duchowy, intelektualny, fizyczny oraz społeczny. Ważna jest wspólna mobilizacja.
   

 • Poznaj swój zawód marzeń - podcasty 
  Wiele ludzi nie wie, co chce robić w życiu. Wiele ludzi jednak ma marzenia i są one związane z pracą zawodową. W celu uniknięcia błędów i poświęcania czasu na trudne studia, które mogą być drogą donikąd, warto poznać, na czym polega taka praca. Wypiszcie zawody marzeń i zaproście przedstawiciela tego zawodu na zbiórkę lub ognisko. Niech poopowiada Wam o tym co robi na co dzień, czy praca jest interesująca, czy się nie znudził i najważniejsze: co mu się w niej nie podoba. My żyjemy marzeniami i widzimy tylko to co fajne, a nie mamy możliwości dostrzec tego, co złe, nudne, monotonne. W ramach wyzwań możecie spróbować, aby jak obostrzenia miną, każdy z Was przeszedł co najmniej kilkudniową praktykę w tym zawodzie.
  Nagrajcie i opublikujcie serię podcastów prezentująca poznane przez Was zawody, niech ułatwią także innym wybór swojej ścieżki!
  Realizacja wyzwania ma niejako trzy etapy:
  1. zdobycie wiedzy specjalistycznej potrzebnej do wykonywania danego zawodu;
  2. praktyki w tym zawodzie;

  3. nagranie i publikacja podcastu bazującego na rozmowie ze specjalista i własnym doświadczeniu.