Inspiracje harcerskie

Proponowany przedział czasowy: 6 – 12 miesięcy

Uwaga: to tylko inspiracje a nie zamknięta lista

Preferowana forma działania: zbiórki zastępów w terenie

Ważne : na czas do końca pandemii to powinny być wyzwania w najbliższej okolicy 

Ważne: na czas do końca pandemii propozycje powinny umożliwić małym grupom funkcjonowanie, na które zgodzą się rodzice (jeśli spotkania z innymi ludźmi - to w bezpieczny sposób, jeśli korzystanie ze środków transportu - to za zgodą rodziców)

• Razem - program stałej współpracy z ośrodkiem dla dzieci, osób niepełnosprawnych intelektualnie - np. klub sportowy, podróżniczy, teatr.

• Dawcy krwi - program całorocznego, nie tylko oddawania krwi ale też propagowania tej akcji w środowisku, mieście, dzielnicy przy udziale rodziców - krwiodawcze Endomondo.

 

• Chata w dechę - rewitalizacja pomieszczenia wg projektu opracowanego przez drużynę, renowacja mebli, malowanie ścian w domu dla potrzebujących np. dzieci w domu dziecka, dla kogoś o bardzo niskim statusie materialnym

 

• Dodajmy skrzydeł - wspólne trenowanie biegania, zbieranie kilometrów na cel charytatywny, przygotowanie logistyczne, promocja i przeprowadzenie wydarzenia sportowego w swoim mieście/dzielnicy, z którego dochód przeznaczony będzie na cel charytatywny: np. bieg na 5/10km. Przygotowanie się do Ekidena, itp.

 

• Profil historyczny - Czy mieszkańcy Waszej miejscowości, osiedla, wioski znają jej przeszłość ? Czy jest u Was profil na FB który pozwala gromadzić różne ciekawostki, stare zdjęcia i udostępniać je innym? Wiele miejscowości już takie profile posiada (zobacz przykładowo: Ostroróg na kartach historii: https://www.facebook.com/HistoriaOstrorog/ ). Jeśli taki profil istnieje – zróbcie akcje poszukiwania ciekawostek i zdjęć w domowych archiwach i je opublikujcie. Zróbcie mapy, nagrajcie wywiady. Jeśli takiego profilu nie ma to możecie go jako drużyna lub zastęp założyć i rozpropagować … no i oczywiście zasilić pierwszymi treściami.

• Harcerstwo pradziadków - Poszukanie najstarszych ludzi i rozmowa z nimi o ich przeżyciach harcerskich. Organizacja izby harcerskiej i zbieranie pamiątek harcerskich, szczególnie przedwojennych. Być może w niektórych domach 10 – 20 lat temu zmarli dziadkowie (babcie), których młodość przypadała na lata międzywojenne. Pozostawili pamiątki, a ich dzieci nie mają aż takiego sentymentu do nich i chętnie je oddadzą lub pozwolą sfotografować. Stwórzcie mapę miejsc po nieżyjących drużynowych. Odnajdziecie ich groby, jeżeli są zapomniane przez bliskich, zaopiekujcie się nad nimi. Sprawdzicie co ciekawego o harcerstwie ma w swoich zasobach lokalne muzeum.

• Harcerska Pomoc Humanitarna – Możecie stworzyć grupę nagłego reagowania.  W niesieniu pomocy humanitarnej najważniejszy jest czas reakcji. Czasami potrzeba trochę sprzętu, czasami potrzeba trochę szkoleń, ale najważniejsze są Twoje ręce do pracy, odpowiednia odzież ochronna i samowystarczalność na miejscu, aby nie tracić czasu. Co chwilę gdzieś przejdzie wichura, co jakiś czas mamy podtopienia terenu, zdarzają się pożary na większą skalę, czasami odcina drogę po ulewnych deszczach, rzadko, ale jednak mogą wystąpić śnieżyce. Oczywiście najważniejsze są osoby pełnoletnie, bo chodzi o bezpieczeństwo. Jednak można też zaangażować niepełnoletnich wędrowników do prostszych, bezpieczniejszych prac. Mogą zorganizować zajęcia dla miejscowych dzieci lub być zapleczem logistycznym dla grupy ciężko pracującej np. obozowisko, posiłki, czyszczenie sprzętu, pranie.

• Harcerska Pomoc Rozwojowa - Zastanów się kto potrzebuje pomocy i jak możesz mu pomóc najbardziej efektywnie. Pamiętaj, żeby dawać wędkę, a jak najrzadziej rybę. Najważniejsze jest dobre rozeznanie potrzeb, a o to należy zapytać potrzebujących. Nie ma nic gorszego niż bezsensowna pomoc, jak masz możliwość to przeczytaj książkę “Karawana kryzysu”. Jeżeli chcesz pomóc komuś poza Polską to koniecznie znajdź jakąś miejscową organizację pozarządową, aby razem z nimi przygotować projekt. Czasami koszty transportu ludzi są tak duże, że zdecydowanie lepiej wydać te pieniądze w inny, pożyteczniejszy sposób. Potrzebujący są wśród nas, nie musicie zaczynać od Afryki.

• W paszczy lwa - wolontariat na oddziałach COVID jest bezpieczny! Przed zarażeniem chronią Was kombinezony, ważne, żeby były prawidłowo założone i zdjęte, ale w tym na pewno pomogą doświadczeni medycy. 

• Pomoc w szpitalach - Pełnoletni instruktorzy i wędrownicy mogą zgłosić się do pomocy, zwłaszcza w szpitalach uruchamianych na stadionach czy targach. Takie jednostki często szukają wolontariuszy. Tam każde ręce się przydają, obsada lekarska i pielęgniarska jest zawsze za mała, a potrzeby ludzi odciętych od bliskich i zwykłej ludzkiej troski są ogromne. Obszarów służby jest dużo, czasem jest to podanie wody, podłączenie telefonu, a czasem porozmawianie. Pamiętajcie, że podejmując się tej służby musicie dbać i swoje bezpieczeństwo. 

• Jadłodzielnia - harcerze/ wędrownicy organizują jadłodzielnię, czyli punkt, może to być zwykła “wolnostojąca lodówka” z dostępem dla każdego, gdzie można przynieść produkty spożywcze, które mamy u siebie i raczej ich nie wykorzystamy, a którym kończy się termin ważności i z których może mógłby skorzystać ktoś inny. Każdy może włożyć coś do lodówki i każdy może coś z niej zabrać. https://pl.wikipedia.org/wiki/Jad%C5%82odzielnia 

           

• Bank czasu - wędrownicy (choć mogą to też być  harcerze) organizują w swojej społeczności bank czasu, czyli instytucję wymiany usługi za usługę. Np. jedna osoba oferuje godzinę korepetycji z angielskiego, w zamian za to może wybrać godzinę nauki tańca u kogoś innego, itp. Chodzi nie tylko o dzielenie się czasem, ale też umożliwienie innym udział w takim banku i, co równie ważne, zachęcenie innych do uczestnictwa w nim.

 

• Uliczna szafa - zorganizowanie miejsca, w którym osoby potrzebujące będą mogły pozyskać ubrania dla siebie. Ubrania wcześniej należy zebrać od osób, które już ich nie potrzebują i chcą wyrzucić. Taki wieszak z wolnym dostępem można umieścić w wybranych punktach miasta – uzgadniając to z lokalnym samorządem. Pamiętajcie, że należy potem dbać o to, żeby to miejsce nie zostało zniszczone i żeby było “zasilane”.

 

• Zawieszona kawa/zawieszony posiłek - przekonanie lokalnych lokali gastronomicznych do tego, by umożliwiły tego typu akcję - klient kupuje kawę dla siebie, ale płaci za dwie. ta druga kawa jest “zawieszona”, osoba potrzebująca np. bezdomny, może z niej skorzystać - na przykład biorąc paragon umieszczony w specjalnym miejscu w lokalu. Służba polega na zorganizowaniu takiej akcji oraz promowaniu jej, tak, by ludzie chcieli wziąć w niej udział.