Proponowany przedział czasowy to: 6 – 12 miesięcy

Uwaga: to tylko inspiracje a nie zamknięta lista

 • Warsztaty  „Finanse dla nie-finansistów” – Przedstawcie podstawowe informacje o tym jak zorganizowane jest życie gospodarcze i w jaki sposób harcerze w nim uczestniczą – możecie zaprosić do ich prowadzenia jakiegoś eksperta (rodzica), który ma na co dzień z nimi do czynienia.  Możecie je skończyć małym biegiem harcerskim lub grą miejską która sprawdzi podstawy Waszej wiedzy ekonomicznej. Jeśli będzie to gra miejska to punkty mogą być przy banku, urzędzie skarbowym, urzędzie celnym, firmie ubezpieczeniowej czy biurze rachunkowo-księgowym. 

 

 • Konto dla młodego - Młody człowiek, który skończył 13 lat może mieć swoje konto bankowe.
  Czy Twoi harcerze je mają ? Do tego by je posiadać nie potrzeba wielkich pieniędzy. Podzielcie
  po między siebie zadania i sprawdźcie konta w różnych bankach – jakie są koszty ich prowadzenia, z jakich usług możecie skorzystać czy dostaniecie kartę do bankomatu. Porozmawiajcie i porównajcie wyniki. 

 

 • Harcerski Monopol 3D -  Na pewno wielu z Was zna grę „Monopoly” lub „Eurobiznes” i pewnie wielu z Was posiada ją w domu. Stwórzcie swoją planszę w terenie, żetony i banknoty – mogą nawiązywać do Waszej miejscowości, jej ulic i budynków albo do harcerskich realiów a następnie zagrajcie zastępami. Ale pamiętajcie – to nie może być standardowa gra – macie bazując na uniwersalnych regułach stworzyć swoja wersję a potem (może z nami?) udostępnić ją innym.
   

 • Budżet Waszego HoPS-a w ramach „Horyzontu” - Macie już pomysł na Wasz HoPS? Bez względu
  na to czy jest to pierwszy w historii obóz drużyny, wyjazd w Tatry,  Alpy czy może chęć przygotowania „Szlachetnych Paczek” dla wszystkich w Waszej miejscowości. Będą się z tym  wiązały jakieś koszty. Zróbcie budżet tego przedsięwzięcia. Ile potrzeba na jego realizację? Jakie
  to pozycje? Kiedy potrzebujecie te pieniądze? W jaki sposób finansujecie to przedsięwzięcie ?
  Ile będą wynosiły wpłaty uczestników? A ile i jak  zamierzacie zarobić ? Jakich pozyskacie partnerów?
  Znacie już zasady robienia rozliczeń? Jeśli nie - najwyższa pora.

   

 • Mikroprzedsiębiorstwo - Szukacie środków finansowych na działalność? Zróbcie burzę mózgów jak można je pozyskać i zarobić? Chcecie coś wyprodukować i sprzedać? Może zarobić na handlu (nie zawsze musi być to tylko „akcja znicz”)? A może, macie potencjał by świadczyć jakieś drobne usługi - wyprowadzanie psów, odbieranie za kogoś paczek z paczkomatu, grabienie liści, koszenie trawy albo robienie zakupów czy może coś znacznie bardziej odjechanego. Podzielcie między sobą zadania – sprawdźcie na jakich warunkach formalnych możecie robić to jako  środowisko harcerskie, podzielcie role między siebie – kto za co odpowiada: produkcja, świadczenie usług, finanse, marketing … Skonsultujcie swój biznes plan z kilkoma osobami, które odniosły sukces w biznesie. I ruszajcie do pracy!
   

 • Nasza firma - Warto nauczyć się na własnej skórze, jak to jest prowadzić swój biznes. Możecie zacząć od najprostszej formy czyli działalności nierejestrowanej. Jest to uproszczona forma, jednak warto dla nabycia wszelkich umiejętności biznesowych robić wszystko rzetelnie i sumiennie. Odkładać sobie do skarbonki kwotę niezbędną do zapłaty podatku PIT, odprowadzać podatek VAT i prowadzić skrupulatne rozliczenia. Dzięki temu nauczycie się prowadzić w przyszłości własną firmę, jak coś zrobicie i otrzymacie za to przykładowo 100 złotych, to to nie jest Wasz zysk. Od tego trzeba odprowadzić podatek VAT, podatek PIT, zapłacić za sprzęt, który był potrzebny, za reklamę i zostanie Wam powiedzmy 30-60 złotych, a w normalnej firmie zysk stanowi zwykle od 2-15%. Poznanie tego w praktyce, a nie tylko w teorii da Wam niesamowite doświadczenie biznesowe. Jest też szansa, aby doświadczyć co oznacza zwrot: czas to pieniądz.
   

 • Konkurs na biznesplan - Może macie wiele pomysłów na to jak zarobić pieniądze jako środowisko – tak wyszło z Naszej burzy mózgów ? Podzielcie między siebie te pomysły i zróbcie w zastępach, patrolach mały biznes plan dla każdego z nich. Biznesplan powinien zawierać opis tego co chcecie zrobić, dla kogo są Wasze produkty czy usługi, jak do nich dotrzeć z informacją oraz podstawowa kalkulację ekonomiczną: jakie będą przychody i koszty – i w efekcie ile na tym zarobicie. Do oceny powstałych biznesplanów zaproście byłego członka drużyny który prowadzi swoja firmę albo pracuje w banku.
   

 • Ile to kosztuje? - Marzy się Wam żeby cała drużyna umiała żeglować a może nawet spędzić obóz
  na łódkach na Mazurach. A może, chcielibyście zanurkować w jeziorze lub spróbować lotów na paralotni? Podzielcie między siebie zadania i spróbujcie dowiedzieć się ile to kosztuje? Co trzeba
  aby móc taką aktywność uprawiać? Ile kosztuje sprzęt? Ile szkolenie? A może, sprzęt można wynająć? Zbierzcie oferty, negocjujcie przez Internet z firmami, które tym się zajmują. Na pewno na końcu Wasze marzenie będzie można bardziej realistycznie ocenić. A może, ramach rywalizacji wygrywa ten kto wynegocjuje najlepsze warunki?

   

 • Narzędzia HoPS:   Strona internetowa Waszego HoPSa (Wordpress + Canva)
  W obecnych czasach, kiedy komunikujemy się ze światem przede wszystkim za pomocą Internetu posiadanie umiejętności stawiania strony internetowej oraz robienia do niej grafik jest naprawdę przydatną umiejętnością. Chcecie otworzyć własny biznes, chcecie promować własny projekt to strona internetowa jest równie ważna jak Facebook, czy Instagram. Ma jedną podstawową przewagę: cała zawartość jest odpowiednio poukładana i nie trzeba szukać informacji bądź produktów w historii postów lub zdjęć. Chyba najlepiej nadaje się do tego Wordpress oraz program do tworzenia grafik Canva. Podzielcie się pracą: domena, hosting, HTTPS, serwer, motywy, grafiki, prawa autorskie.
   

 • Wymiana ze skautami z Portugalii w ramach programu Erasmus+: Młodzież
  Planując wyjazdy zagraniczne, warto skorzystać z możliwości grantowych programu Młodzież w ramach dużej inicjatywy Unii Europejskiej Erasmus+: Młodzież. Są to trudne projekty, które trzeba planować z dużym wyprzedzeniem. Najpierw oprócz pomysłu trzeba znaleźć partnera z innego kraju - to wymaga wspólnego opracowania programu wymiany. A później rozpisać projekt, znaleźć doświadczoną osobę, która aplikowała
  o tego typu środki i zacząć działać. Pamiętajcie o terminach !!! Tam planuje się z rocznym wyprzedzeniem.