ETAPY PROGRAMU

Jak wpaść na pomysł wyzwania? 

- czyli krok po kroku do trzech wyzwań drużyny!

Krok pierwszy - PRZYGODA NA START!

Jeśli podoba się Wam pomysł na HoPS, czyli skok w fascynującą przyszłość - zgłoście się jak najszybciej, bo liczba miejsc jest ograniczona. Zgłaszając się nie musicie mieć gotowych wyzwań. Pomożemy Wam do nich dojść.

Jak to zrobić? 

Po pierwsze, przeczytajcie nasze inspiracje. 

Po drugie, sprawdźcie co najbardziej ekscytuje większość osób w Twoje gromadzie czy drużynie. 

Jak to zrobić? W małych grupach - w gronie każdego zastępu czy szóstki (przy wsparciu opiekuna szóstki) … zmrużcie oczy i wypiszcie wszystko co Was wspólnie kręci – to o czym marzycie. I najważniejsze: na wstępie odrzućcie wszystkie „nie da się”- tym się nie przejmujcie, idźcie za marzeniami. Chętnie pomożemy Wam później się z nimi zmierzyć.  Niech to będzie marzenie z dawką świeżości i zaskoczenia  - takie najmocniej rozgrzeją serca i pobudzą do działania. Tak powstaną mapy marzeń. Na radzie drużyny zestawcie te mapy marzeń z różnych szóstek czy zastępów  i zobaczcie co je łączy. To pierwsza bardzo cenna podpowiedź a może gotowy pomysł? 

Krok drugi - PRZYGODOWA EUREKA!

W kręgu rady drużyny lub w kręgu drużyny wędrowniczej porozmawiajcie o naszych inspiracjach, które znajdziecie tu na stronach Horyzont, Przedsiębiorczość i Służba. Najlepiej gdy drużynowy czy przyboczny a może wędrownicy z różnymi pasjami opowiedzą o pomysłach, które podpatrzyli na naszych stronach. 

Porównajcie je z Waszymi mapami marzeń. Pamiętajcie – inspiracje są wszędzie – to może być ulubiony serial czy gra planszowa, artykuł czy film dokumentalny a przede wszystkim pasje i zainteresowania osób z Twojej gromady/drużyny. 

Może, przy jakimś pomyśle mocniej zabije Wam serce. 

Może, pomysł na przedsiębiorczość sam stworzy się, gdy określicie wyzwanie horyzont. Może, służba pojawi się gdy będziecie otwarci na potrzeby otaczającego Was świata.

Gromady zuchowe zapewne podejmą więcej krótszych wyzwań, bo zuchy muszą widzieć efekt w najbliższej przyszłości. Wędrownicy zaś ruszą w pogoń za dorosłymi marzeniami, które wymagają większych przygotowań. Każdy powinien przeżyć radość z osiągnięcia wyzwania – poczuć wcześniej efekt WOW na własnej skórze. 

Ale pamiętajcie - już sam proces wymyślania wyzwania jest przygodą, wartością samą w sobie. W tym programie nie ma sztywnych ram – wyzwalamy kreatywność i stawiamy na indywidualne podejście. 

Ale gdy nadal nie będziecie wiedzieli jakie mają być Wasze trzy wyzwania - wbijcie na nasze spotkania online pt. “Odkrywanie Ameryki” - tam wspólnie odkryjemy Waszą Amerykę.

Krok trzeci - MAPA PRZYGODY!

Gdy będziecie mieli gotowe pomysły, przyjdzie pora na plan działania. Taki plan, który poprowadzi Was do zwycięstwa ale pamiętajcie… w harcerstwie niezwykle ważna jest droga. Nie sam cel ale to jak do niego dochodzimy, co robimy po drodze - bo to kształtuje postawy i wyrabia nowe umiejętności. Pomożemy Wam zrobić plan nie tylko skuteczny ale też taki, który przez przygodę zgodną z metodą harcerską poprowadzi Was do upragnionego celu.

A gdy przy okazji  - lepiej zacznie działać Wasza gromada czy tu drużyna?

To też będzie Waszym sukcesem.

Tak - o to też nam chodzi!

Krok czwarty - BĄDŹ GOTÓW NA PRZYGODĘ!

By tak się stało potrzeba przygotowań. One też są wyzwaniem, mogą być fascynujące. Spotkania z mistrzami z różnych dziedzin - ze znanymi podróżnikami, z aktorami, pasjonatami fotografii czy przedsiębiorcami.

W zależności od tego jakie wyzwania wybierzecie - z takim osobowościami się spotkacie. To będą inspirujące rozmowy pełne opowieści i wrażeń. A do tego zapewnimy Wam instruktorskie szlify na najwyższym poziomie.

Wy dbacie o drużyny a my o Was!

Krok piąty - WYZWANIA!

Czyli realizacja tego o czym marzyliście. Zapewne będzie się działo! Będzie różnorodnie i choć będziecie spełniać swoje marzenia w różnych momentach
i w różnej formie, to jesteśmy pewni, że z tej przygody wyjdziecie bogatsi nie tylko swoimi wyzwaniami. Będzie okazja do podpatrywania innych i wymianę doświadczeń. Kto wie - może to Was zainspiruje co robić dalej?

Krok szósty - PODZIELMY SIĘ SUKCESEM!

W kręgu - podsumowanie realizacji wyzwań w gronie drużyny/ rady drużyny.

To co zrobicie da Wam ogromny napęd do podejmowania kolejnych wyzwań.

Im więcej trudów pokonacie po drodze, tym lepszy będzie smak wygranej. Ale Wasza droga i Wasze sukcesy to dobry materiał na akcje naborowe do drużyny, spotkania z rodzicami, szkołą, wszystkimi, którzy Was otaczają.

Tym co robimy kształtujemy najmocniej wizerunek harcerstwa. Podpowiemy jak.


 

harmonogram hopsa_wrzesien.png